K zimnímu období už odedávna neodmyslitelně patří zabijačky. Od prosince do března jich ve všech vsích, vesnicích, dědinách a obcích proběhne takové množství, že to snad ani nejde spočítat. Jenže co ve městech? Do sklepa nebo na balkon prase nedáte, a i kdyby – kde ho potom zbourat?

Pro tuto příležitost, stejně jako loni, přichystala Střední škola potravinářská a služeb (Brno – Charbulova) ukázku pravé moravské zabijačky. Už loni byl o tyto ukázky velký zájem a ani letos se na tom nic nezměnilo. A stejně jako před rokem byl pašík přivezen již zabitý, spařený horkou vodou, zbavený štětin a vykuchaný. Šikovní studenti oboru řezník – uzenář pak ukázali, jak prasátko rozčtvrtit a naporcovat, připravit směs na jitrnice, jak plnit střívka nebo jejich špejlování. To všechno bylo doplněno také doprovodným programem, ve kterém nejen řezníci – uzenáři předvedli svoje umění. Prostor dostali také pekaři, cukráři nebo číšníci (barmani). Jednotlivá představení byla přitom doplněna odborným výkladem, aby žádné z kouzel, která vznikala pod rukama studentů, nezůstalo neosvětleno.

Jediné, co oproti loňskému roku chybělo, bylo vaření jitrnic, příprava škvarků a jejich následná degustace. Přítomní učitelé a studenti ale slíbili, že všichni, kdo se na náměstí přijdou podívat i další týden, už o tuhle možnost nepřijdou. Takže stále je se na co těšit.

Leave a Reply

*

*

*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing